Spacerownik - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie - wydarzenia 2017 r.

Przejdź do treści

Menu główne:

Stary Fordon doczekał się pierwszego przewodnika

Spacerownik po „sztetlu”, jak Żydzi określali miasteczka

Spacerownik „Sztetl Fordoński” zabiera nas w podróż w czasie do miasteczka, w którym ponad sto lat temu żyli obok siebie wyznawcy trzech religii. Trasa spaceru rozpoczyna się od Rynku i podzielona jest na siedem przystanków, w tym Rynek, ul. Bydgoska, synagoga, a także targowisko i okolice ulicy Samotnej, gdzie kiedyś znajdował się kirkut. Książeczka obfituje w ciekawostki – ze spacerownika dowiemy się, m.in., kto był najprężniej działającym przedsiębiorcą Fordonu, a kto najsłynniejszym lekarzem. Są także sylwetki nauczycieli i rabinów, zdjęcia dawnych fordońskich ulic i niepublikowana dotychczas mapa miasteczka sprzed niemal wieku.
Trasa zwiedzania przewidziana jest na półtorej godziny. Spacerownik będzie dostępny już w lutym w Bydgoskim Centrum Informacji przy ul. Batorego 2. – Pracując jako przewodniczka, nigdy nigdzie nie znalazłam zebranych w jednym miejscu informacji o Starym Fordonie – mówi Daria Kieraszewicz, autorka tekstów w przewodniku. – Kiedy „wgryzłam” się w temat, sami mieszkańcy opowiedzieli mi wiele fascynujących historii, kolejne znalazłam przeglądając archiwa. W ten sposób, w ciągu w półtora roku, powstał spacerownik.
Przewodnik został wydany przez Fundację dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Bydgoszczy. Wydrukowany został w tysiącu egzemplarzy.

Tomasz Zieliński
TK 21.01.2017
 
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego