11 Listopada - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie - wydarzenia 2017 r.

Przejdź do treści

Menu główne:

Sobota, 11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości

W naszym kościele o godz. 12.30 została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Dalszy ciąg obchodów Święta Niepodległości odbywał się po Mszy św. na naszym Rynku, wokół Pomnika Poległych oraz na boisku SP nr 4. Wydano też plakat, ilustrujący przebieg obchodów Święta na terenie Starego Fordonu. Z okazji Święta Niepodległości, w sąsiedniej parafii św. Mateusza, w niedzielę 12 listopada, odbył się koncert pieśni patriotycznych.

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu oraz Fundacja Dum Spiro Spero, w dniu 11 listopada 2017 r., na rynku w Starym Fordonie, zorganizowały obywatelskie obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Przed pomnikiem Poległych wartę honorową pełnili: żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze z Zakładu Karnego, harcerze z drużyn: „Niezłomni” i „Burza”, strażacy OSP „FORDON” oraz członkowie grupy rekonstrukcyjnej „POLAND”. Po przywitaniu i przedstawieniu gości, pod pomnikiem złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Tuż po godzinie 11:00 rozpoczęliśmy wspólne śpiewanie pieśni polskich wraz z zespołem „To i Owo”. O godz. 12:30, w kościele pw. św. Mikołaja, została odprawiona msza św. w intencji ojczyzny. Odbyła się również patriotyczna gra uliczna dla dzieci i młodzieży, którą zorganizowała Fundacja Dum Spiro Spero, na którą środki przekazał Urząd Miasta. Przybyli też młodzi sportowcy z „Wisły Juniors”. W Cafe Rynek zorganizowano warsztaty tworzenia biało-czerwonej kokardy narodowej. Tuż po godzinie 14:00 miał miejsce przejazd czołgu pod synagogę, przemarsz pododdziału i gości oraz rozpoczęcie części integracyjnej. Na miejscu mogliśmy cieszyć się wspólnym śpiewaniem piosenek z lat dwudziestych i trzydziestych, tańcem w kręgu, wystawą zdjęć i pocztówek międzywojennego Fordonu, pokazem czołgu Renault FT17, a także wystawą uzbrojenia, sprzętu i umundurowania z okresu walk o niepodległość 1918-1921. Uwagę przyciągała również wystawa starych radioodbiorników oraz pokazy kulinariów z tamtego okresu.

Rozstawiono stoiska ZUS, NFZ, NBP, pomiaru ciśnienia i poziomu cukru, stolik z kokardami narodowymi, a nawet fotobudkę. Na koniec każdy chętny mógł wziąć udział w międzypokoleniowym ognisku patriotycznym, które zorganizowała 5 Bydgoska Drużyna
Harcerska im. Danuty Siedzikówny.

W święcie wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz z Zespołu Szkół nr 20. Ponadto wsparcia udzielił nam Klub Marzenie 50+, Drużyna Mieszka z Kościoła Salezjańskiego, Szkoła Mundurowa BZDZ oraz Rada Osiedla Stary Fordon.

Zapraszamy serdecznie w przyszłym roku na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu

 
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego