Symbolika tęczy
Czytelnia > Gender i LGBT
Tęcza ma 7 kolorów.
7 oznacza doskonałość i dobro



Barwy LGBT mają 6 kolorów.
W tradycji judeochrześcijańskiej
6 symbolizuje niedoskonałość i zło

Za Pawłem Jędrzejewskim, który na Forum Żydów Polskich przypomina, że dla kultury Zachodu, tęcza jest przede wszystkim, symbolem Przymierza Noego z Bogiem, zawartego po Potopie. Ma więc korzenie biblijne.
Cytuję z Biblii Tysiąclecia: „A ten jest znak przymierza, który Ja zawieram z wami (...) łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między mną i ziemią” (Rdz 9,13). Do spostrzeżeń Pawła Jędrzejewskiego można zaś dodać po katolicku, że także w Księdze Apokalipsy św. Jan ogląda tron Boży i tęczę dokoła niego: „a tęcza dokoła tronu – z wyglądu do szmaragdu podobna” (Ap 4,2-3). To przymierze między Bogiem i stworzeniem można nazwać dopełnieniem dziejów stworzenia. Miłosierny Bóg widząc nawrócenie ludzi z grzechów obiecuje, że „nigdy już nie będzie potopu niszczącego ziemię” (Rdz 9,11).
To pierwotnie dla naszych korzeni znaczenie symboliczne jest obecnie przeinaczane „Współcześnie jednak tęcza jest najczęściej kojarzona z ruchem LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych). W powszechnym odczuciu, tak było i jest rozumiane symboliczne znaczenie tęczy umieszczonej w Warszawie na placu Zbawiciela”. I choć autor artykułu zarzeka się, że nie jest zwolennikiem wandalizmu podpalania czegokolwiek w przestrzeni publicznej, niemniej trafnie zauważa, że „w tym wydaniu tęcza symbolizuje opozycję wobec symbolicznego Przymierza, jakie zawarł Noe z Bogiem.”
Dalej przypomina „Siedem Przykazań Potomków Noego (Noacha), czyli Szewa Micwot Bnei Noach. Przykazania te, ogłoszone (przypomniane) po potopie, dotyczą wszystkich ludzi, a nie tylko Żydów:
- Zakaz jedzenia części żyjącego zwierzęcia (Ewer Min ha-Chai)
- Zakaz złorzeczenia Bogu (Birkat Haszem)
- Zakaz kradzieży [rabowania] (Gezel)
- Zakaz bałwochwalstwa (Awoda zara)
- Zakaz niemoralnych stosunków seksualnych (Gilui arajot)
- Zakaz mordowania (Szefichat damim)
- Nakaz ustanowienia sądów do egzekwowania sześciu poprzednich praw (Dinim)
Do niemoralnych stosunków seksualnych, których dotyczy piąte przykazanie, zaliczany jest każdy stosunek seksualny, który nie odbywa się pomiędzy kobietą a mężczyzną.
Autor przypomina, że biblijne rozumienie ludzkiej seksualności jest uporządkowaniem i odpowiedzią na rozwiązłość pogańską, mającą niekiedy dla nich znaczenie sakralne. „Trzeba w tym momencie koniecznie przypomnieć, że to Tora dokonała przeobrażeń o rewolucyjnym znaczeniu w świecie ludzkiego seksualizmu. Świat ten przed tysiącami lat wyglądał zupełnie inaczej. Dowody na to znajdujemy w starożytnych mitologiach (gdzie bogowie mają notorycznie stosunki zarówno heteroseksualne-kazirodcze jak i homoseksualne, a także angażują się w zoofilię) i w antycznej literaturze (np. Satyricon Petroniusza)”.
Judaizm, a za nim chrześcijaństwo nałożyły prawidłową kontrolę na sferę seksualności człowieka. Kontrola ta obecnie jest nieraz zwalczana, czego wyrazem jest zawłaszczanie i przeinaczanie symboliki tęczy, aby głosiła całkiem odwrotne niż pierwotne hasła. Tęcza zamiast być znakiem porzucania grzechu, ma niby stać się symbolem akceptacji dla grzechu.
MP/fzp.net.pl
https://www.tvp.info/42528013/forum-zydow-polskich-symbol-lgbt-pozostaje-w-konflikcie-kulturowym-z-biblijna-tecza
https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2305172,Tecza-a-symbol-LGBT-Przedstawiciel-Forum-Zydow-Polskich-wyjasnia
https://wpolityce.pl/kultura/445671-forum-zydow-polskich-tecza-lgbt-i-biblijna-sa-w-konflikcie