Ogłoszenia parafialne - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie

ZEGAR

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści

Ogłoszenia parafialne

Aktualności
Niedzielne Msze św. w kościele św. Mikołaja

8:00; 9:30 - dla młodzieży; 11:00 - dla dzieci; 12:30; 18:30

XI Niedziela Zwykła
16 czerwca 2024 r.
 1. Dziś 11. Niedziela Zwykła w kalendarzu kościelnym.
 2. Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa, codziennie po Mszy św. wieczornej.
 3. Organizatorzy obchodów 600. rocznicy nadania praw miejskich Fordonowi zapraszają mieszkańców do udziału w uroczystościach. Rozpoczęcie Mszą św. w naszym kościele w piątek, 21 czerwca, o godz. 20.00 w intencji zmarłych i żyjących mieszkańców Fordonu. Dalsze obchody będą miały miejsce po Mszy św. oraz w sobotę przy Nabrzeżu Wisły. Program jest w naszej gablocie.
 4. Przeżywając 20. rocznicę powstania naszej diecezji, wybieramy się na kolejną pielgrzymkę „Do korzeni” czyli do stolic diecezji, z których powstała nasza. Wyjazd do Kołobrzegu w najbliższą sobotę, 22 czerwca. Zbiórka uczestników o godz. 5.30 na placu przy ul. Styki.
 5. Przygotowujemy już 45. Pieszą Pielgrzymkę na odpust Matki Bożej Bolesnej do Chełmna w poniedziałek, 1 lipca. Zapisy w dniu wyjścia.
 6. W minionym tygodniu zmarł: śp. Eugeniusz Szarek (l. 83) z ul. Topazowej. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…
         

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. Dziękujemy za wszystkich, którzy Go tworzą. Za każdą wspólnotę parafialną, każdy klasztor i dom zakonny, za każde diecezjalne dzieło. Spójrz łaskawie na: ojców, matki, młodzież i dzieci, ludzi chorych i zagubionych, osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich, aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. Daj nam liczne i dobre powołania kapłańskie, zakonne i apostolskie. Umacniaj naszą wiarę, wlewaj nadzieję i ucz nas kochać, byśmy z odwagą i ufnością każdego dnia świadczyli o Twojej Ewangelii. Maryjo, Matko Pięknej Miłości, błogosławiony Biskupie Michale módlcie się za nami. Amen.
Kanon 1246

§ 1
Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni:

 • Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia),
 • Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia),
 • Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia),
 • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało),
 • Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
 • Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

§ 2
Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę.

Kan. 1247
W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.

Kan. 1248

§ 1
Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

§ 2
Jeżeli z braku świętego szafarza albo z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, bardzo zaleca się, ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu, według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupach rodzin.

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Strona w sieci od 1 lipca 1999 r.
Wróć do spisu treści