Nowenna - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie

ZEGAR

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści

Nowenna

Wydarzenia
Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
w kościele św. Mikołaja,
w środę o godz. 18:00.
Nowenny są bardzo popularną formą kultu Najświętszej Maryi Panny. Najbardziej znaną, praktykowaną na całym świecie jest nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jest ona publicznym nabożeństwem zaaprobowanym przez Stolicę Apostolską, polegające na wspólnej modlitwie przed ikoną MBNP w obranym dniu tygodnia, którego celem jest uwielbienie i dziękczynienie składane Bogu, za otrzymane łaski oraz przedkładanie próśb w modlitwie ufnej i wytrwałej za wzorem i przyczyną Maryi. Nieustanna Nowenna – sprawowana w kościołach i kaplicach, domach i szpitalach, transmitowana przez radio, telewizję i Internet – umacnia dziś wiarę i modlitwę milionów wierzących.

Nieustanna Nowenna została zapoczątkowana przez o. Andrew Browne CSsR 11 lipca 1922 r. w kościele św. Alfonsa w Saint Louis (USA) – wprowadził cotygodniowe nabożeństwo ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nabożeństwa te nazwano początkowo Novenolialia, a od 1927 r. praktyka ta została przez O. Henryʼego Suttona CSsR nazwana Nieustanna Nowenną. Z Saint Louis Nowenna została przeszczepiona z dużym skutkiem do innych miast Stanów Zjednoczonych oraz do Kanady. Po II wojnie światowej spotkała się z przechodzącym wszelkie oczekiwania przyjęciem na Dalekim Wschodzie zwłaszcza w Indiach, Cejlonie, Filipinach, Indochinach, Australii. Z podobnym przyjęciem spotkała się także w Ameryce Południowej i Afryce.

W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy Nowennę Nieustanną zaczęto odprawiać najprawdopodobniej ok. 1932 r. Zapoczątkował to nabożeństwo ks. kanonik O’Reilly, proboszcz kościoła św. Piotra w Birmingham. Do samej Europy Nowenna dotarła wraz z redemptorystami – kapelanami armii amerykańskiej podczas lądowania w Irlandii. Odprawiono ją tam, prosząc o ratunek dla zmiażdżonej Europy. Miało to miejsce w Belfaście w 1943 r. Już po 6 latach Nowenna była odprawiana w 300 kościołach Anglii, Szkocji.

W Polsce 23 stycznia 1951 r. Nieustanna Nowenna została odprawiona  po raz pierwszy dla wielkiej rzeszy wiernych, zgromadzonych w kościele redemptorystów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach. Dzień ten przyjmuje się powszechnie za oficjalną datę wprowadzenia nabożeństwa do Polski.

Nowenna do MBNP jest odprawiana co tydzień w tysiącach parafii na całym świecie.
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Strona w sieci od 1 lipca 1999 r.
Wróć do spisu treści