Niedziela
29 czerwca
Uroczystość
św. Apostołów Piotra i Pawła
Uroczystość św. Apostołów ma dla naszej parafii
szczególną wymowę. Mija bowiem ósmy rok od objęcia naszej parafii, w 2017 roku,
przez nowego Proboszcza, ks. kanonika
Karola Marii Glesmera po odejściu na emeryturę dotychczasowego proboszcza
ks. kanonika Romana Bulińskiego.

Na zdjęciu:
Liturgiczne wprowadzenie ks. kanonika Karola Glesmera na urząd proboszcza parafii św. Mikołaja przez Dziekana Fordońskiego, ks. prał. Jana Andrzejczaka w dniu 29 czerwca 2017 r.
Przy okazji informacja: ks. prał. Jan Andrzejczak, dotychczasowy dziekan dekanatu fordońskiego i proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszej Maryi Panny Królowej Męczenników i św. Jana Pawła II Papieża w Bydgoszczy, z dniem 29 sierpnia 2025 r., przechodzi na emeryturę.
Każda rocznica, nawet najskromniejsza, zawiera w sobie część wspomnień o tym, co się wydarzyło w przeszłości. Jako Kronikarz Parafii św. Mikołaja Biskupa, postaram się, gwoli przypomnienia, wspomnieć chociaż w wielkim skrócie, o najważniejszych wydarzeniach minionych ośmiu lat.
Przez te bowiem lata tyle się działo w naszej parafii, że zapiski kronikarskie objęły ponad dwieście stron, wliczając w to oczywiście bogatą dokumentację fotograficzną, która jest zasługą parafialnego fotografa Jerzego Rusiniaka.
Działo się tak za sprawą ks. proboszcza Karola Glesmera. Nowy duszpasterz parafii dał się poznać jako człowiek czynu, dbający o prężność życia parafialnego we wszystkich jego przejawach; zarówno w organizacji podniosłych chwil życia parafialnego, jak i tych zwyczajnych, codziennych, łącząc obowiązki Proboszcza Parafii z wszystkimi sprawami, dotyczącymi życia Parafian: m.in. organizacji pielgrzymek, dbałości o formacje religijne parafii, działalność Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, współpracy z Zakładem Karnym, Bractwem Kurkowym, Wojskiem, Towarzystwem Miłośników Starego Fordonu i innych.
Pobożnością, a jednocześnie wyrozumiałą życzliwością w kontaktach z ludźmi, szybko zjednał sobie ks. Glesmer zaufanie zarówno dorosłych Parafian, jak też młodzieży i dzieci, zyskując wypróbowanych pomocników w różnych przedsięwzięciach: koniecznych remontów i napraw oraz organizacji parafialnych uroczystości i świąt, a nasza parafia świętowała niemało przez te osiem lat.
Do najważniejszych Uroczystości tego okresu należała na pewno 90. rocznica Konsekracji naszej świątyni w październiku 2023 roku, opisana szczegółowo zarówno na stronach Kroniki Parafii jak i na stronie internetowej; uzupełniona bogatą dokumentacją fotograficzną. Najpiękniejszą pamiątką tej Rocznicy jest nowoczesny, bogato zdobiony, nowy Ołtarz Główny, ufundowany przez ks. Proboszcza i Parafian oraz nowe ambonki.
Dzięki zapobiegliwości i dyplomacji ks. Proboszcza parafia zyskała też piękne, nowe oświetlenie. Ks. Karol Glesmer wynegocjował ¾ kosztów od reżysera filmu, do którego część zdjęć pozwolił nakręcić w naszym kościele. Był to ewenement, gdyż działo się to w okresie pandemii, która nawiedziła świat w 2020 roku, nie wyłączając też naszego kraju. Przysporzyło to kościołowi św. Mikołaja nie tylko pięknej oprawy różnych ważnych wydarzeń życia parafii. Nasz kościół stał się miejscem, do którego chętnie przybywają sławni artyści, zespoły chóralne i instrumentalne, by nie tylko uświetnić wydarzenie religijne, ale też nagrywać swoje występy.
W czasie pandemii, mimo licznych obostrzeń życie religijne parafii toczyło się prawie normalnie. Ks. Proboszcz zorganizował np. dodatkowe miejsce na odprawianie Mszy św. w domu katechetycznym, by, pomimo ograniczeń w ilości osób, więcej Parafian mogło uczestniczyć w Eucharystii. Także I Komunia św. na prośbę rodziców dzieci – rozłożona została na kilka grup.
Dom parafialny, którego budowę rozpoczął śp. ks. Stanisław Grunt, drugi po wojnie proboszcz Parafii św. Mikołaja, zyskał, dzięki zapobiegliwości ks. Karola Glesmera i pomocy materialnej Parafian, właściwy wygląd i szatę graficzną; przeszedł gruntowaną rewitalizację, stając się ozdobą na skrzyżowaniu ulic Wyzwolenia i Pielęgniarskiej. Wokół plebanii i jej otoczenia zostały założone nowe płoty. Wokół kościoła posadzono pięknie rosnące długowieczne drzewka.
Z okazji 85. rocznicy rozstrzelania pod murami naszego kościoła 8 mieszkańców Fordonu,z burmistrzem miasta na czele, ks. Proboszcz postarał się o upamiętnienie tej rocznicy artystycznie wykutymi z żelaza postaciami, które zostały zamontowane pod pamiątkowa tablicą z nazwiskami pomordowanych.
Przy okazji renowacji Rynku w Starym Fordonie, ks. Proboszcz Karol Glesmer pozyskał od miasta zużyte płyty, pokrywające rynek i w ten sposób zostały odnowione chodniki dokoła naszego kościoła parafialnego. Wykorzystując odnowienie kanalizacji na rynku, w bocznej kruchcie kościoła została zainstalowana toaleta. Dokończono też pokrycie płytami wszystkich chodników na cmentarzu parafialnym.
Staraniem ks. Karola Glesmera przybyły w naszym kościele dwie ważne tablice pamiątkowe: upamiętnienie trzykrotnej peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, nawiedzającej nasz kościół i Parafię św. Mikołaja, a także, 6 grudnia 2024 roku, z okazji odpustu parafialnego św. Mikołaja, zawisła tablica, ufundowana przez ks. Karola Glesmera i biskupa włocławskiego ks. Krzysztofa Wętkowskiego, upamiętniająca dwóch średniowiecznych proboszczów naszej parafii ks. Baltazara Miastkowskiego i ks. Franciszka Łąckiego, którzy potem zostało biskupami diecezji włocławskiej.
Diecezja bydgoska zmieniła też w tym czasie biskupa. Jest nim obecnie ks. Krzysztof Włodarczyk. Przez minione lata był On, do dnia 29 lipca 2025 r., 13 razy honorowym Gościem naszej parafii, uczestnicząc w ważniejszych Uroczystościach, np. kolejnych rocznicach 2 października 1939 roku, 90. rocznicy konsekracji naszej świątyni, odpustach parafialnych, a także innych, mniej ważnych uroczystościach. M.in. ks. Biskup przewodniczył procesji Bożego Ciała w 2024 r. oraz szedł 1 lipca 2022 r. w 43. i w 2024 roku w 45. Pieszej Pielgrzymce z naszymi pielgrzymami do Matki Bożej Bolesnej na Jej odpust w Chełmnie n/Wisłą.
Od kilku lat Parafia ma nowego, młodego organistę Mikołaja Oleksego, który nie tylko uświetnia grą wszystkie nabożeństwa i Msze św., ale jest także współorganizatorem mini-koncertów organowych. Piękną, profesjonalną grą potrafi zachwycić słuchaczy. Pan Mikołaj współpracuje też z parafialnym chórem „Laudatio”, prowadzonym przez p. Natalię Synakiewicz. Chór powstał z inspiracji ks. Proboszcza.
To tylko, wspomniane w wielkim skrócie, najważniejsze wydarzenia z bogatego życia religijnego parafii minionych osiem lat kierowania parafią św. Mikołaja przez jej proboszcza ks. kanonika, także wicedziekana Karola Marii Glesmera.
Komu za mało szczegółów – niech sięgnie do zapisków na stronie internetowej parafii prowadzonej przez Jerzego Rusiniaka. Poza tym można te dzieje prześledzić na stronach kart Kroniki Parafialnej; wszystko zostało dokładnie i szczegółowo zapisane i obfotografowane.
Jako długoletni Kronikarz Parafii św. Mikołaja dziękuję Ks. proboszczowi Karolowi Glesmerowi, za miłą, owocną współpracę w ciągu tych ośmiu lat; życzę dalszej, długiej Kapłańskiej Drogi, bogatej w najlepsze, owocne wydarzenia życia religijnego Parafii; wydarzenia, przynoszące radość zarówno osobistą ks. Proboszczowi, jak i tym, którym mają służyć. Życzę zdrowia, dalszego entuzjazmu i siły w kierowania Parafią; miłości Parafian i ich pomocnej życzliwości.Życzę nieustającej opieki naszego Patrona św. Mikołaja Biskupa oraz Matki Bożej i Jej Syna.
Dziękuję też Jerzemu Rusiniakowi za pomoc w dokumentowaniu fotograficznym dziejów parafii św. Mikołaja Biskupa w Starym Fordonie oraz aktualizacji wydarzeń życia parafialnego na stronie internetowej parafii.
Kronikarz Parafii św. Mikołaja Biskupa, Aleksandra Biernacik