Zmarła Helena Szkoła - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie - wydarzenia 2021 r.

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Wydarzenia roku 2021
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy, wydarzenia roku 2021
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści
31 marca 2021 r., odeszła do Pana, śp. Helena Szkoła, długoletnia zelatorka Żywego Różańca kobiet przy naszej parafii. Prowadzenie Róży Różańcowej przejęła od Pelagii Maciejewskiej i przez ponad 30 lat była jej zelatorką. W Fordonie mieszkała 53 lata.
Pogrzeb śp. Heleny, poprzedzony Mszą św. o godz. 13:00 w kościele św. Mikołaja, sprawowaną przez proboszcza ks. Karola Glesmera i ks. kan. Romana Bulińskiego, odbył się na cmentarzu parafialnym 6 kwietnia 2021 r.
Babcia Hela była dobra. Babcia była skromna, pokorna, troskliwa, cierpliwa, kochana… I moglibyśmy wymieniać jeszcze wiele przymiotów, ale warto wspomnieć, że Babcia była i JEST gościnna! Gościła setki pielgrzymów zdążających na Jasną Górę, a dziś… zaprosiła nas na ucztę – Eucharystię. Bo niewątpliwie nie spotkalibyśmy się tu dzisiaj, gdyby nie zaproszenie Babci.

A są obecne m.in. córki, siostra, zięciowie, wnuczęta i prawnuczęta, są przyjaciele, są księża, jest Wspólnota Żywego Różańca.

Babcia Hela mieszkała na terenie parafii pw. św. Mikołaja przez ponad 50 lat i swoją modlitwą obejmowała kolejnych księży i proboszczów. Szczególnie cieszymy się z obecności ks. Kanonika Romana Bulińskiego, którego Babcia witała, gdy obejmował parafię, i żegnała, gdy przechodził na emeryturę, oddając parafię pod opiekę ks. Karola, który sprawuje tę Eucharystię.

Każdy z nas może dziękować Bogu za to, że spotkał Babcię Helę na swojej drodze życia.

Babcia nie tylko nas dziś tu gromadzi i jest obecna przez tajemnicę świętych obcowania, ale jest NIEWIASTĄ, która swoim życiem pokazywała Chrystusa Zmartwychwstałego poprzez tysiące odmówionych różańców, przyjętych komunii świętych, godzin spędzonych na modlitwach i pielgrzymowaniu.

I choć ostatnie miesiące były coraz trudniejsze, bo coraz bardziej niedomagała fizycznie, to przyjmując ten krzyż łączyła się z krzyżem i cierpieniem Jezusa Chrystusa.

Babcia była przygotowana na spotkanie z Bogiem Ojcem. Tuż po wyjściu ze szpitala, na koniec stycznia, przyjęła sakrament chorych. Dziękowała Bogu za każdy kolejny dzień życia i powtarzała, że ma kochaną rodzinę! Przygotowywała także nas na swoje odejście udzielając wskazówek cioci Zosi czy tuląc do siebie wnuki i prawnuki…

Dlatego trwając w oktawie Zmartwychwstania Pańskiego, ufając, że Babcia Hela jest już w niebie, zapraszamy, abyśmy w tej Eucharystii składali dziękczynienie za dar Jej długiego życia i prosili Boga o wieczną szczęśliwość w niebie.
Adam
Krótka historia duchowej Formacji Religijnej „Żywy Różaniec”
(nazywany także Różą Różańcową). Parafia św. Mikołaja.

Powołanie tej formacji religijnej datuje się od 1947 roku. W tymże roku, 15 października dekretem biskupa chełmińskiego Ordynariusza ks. Kazimierza Józefa Kowalskiego został powołany pierwszy powojenny proboszcz parafii św. Mikołaja ks. Franciszek Aszyk. Krótko po objęciu parafii, pod koniec Adwentu, powołane zostały przez niego: Apostolstwo Modlitwy i Żywy Różaniec Kobiet i Mężczyzn i tak jest do dnia dzisiejszego. Z nielicznych zapisków z tego okresu wynika, że kobiety, uczestniczące w tej religijnej formacji, odmawiały różaniec w każdą sobotę po porannej Mszy św. o godz. 6:30. Tak było za czasów ks. Fr. Aszyka i kolejnego proboszcza ks. St. Grunta. (wtedy odprawione były trzy Msze św.: o godz. 6:30; 7:00 i 8:00.). Zwyczaj ten uległ zmianie w 1989 roku, po objęciu parafii przez kolejnego proboszcza ks. R. Bulińskiego. Rano odprawiana jest tylko jedna Msza św. o godz. 7:30 i obecnie różaniec odmawiany jest przez uczestniczki Żywego Różańca w soboty po Mszy św. o godz. 7:30.

Zgromadzeni w „Żywym Różańcu” kobiety i mężczyźni uczestniczą w życiu parafii przede wszystkim swoją modlitwą. Biorą udział w spotkaniach opłatkowych z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wprowadzonych przez ks. St. Grunta i kontynuowanych przez kolejnych Proboszczów, aż do dnia dzisiejszego. Każdorazowo również, z okazji wizytacji kanonicznych parafii uczestniczą w spotkaniach z biskupem na równi ze wszystkimi formacjami religijnymi parafii. (A.B.)
Wróć do spisu treści