Sprawozdanie za 2021 - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie - wydarzenia 2021 r.

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Wydarzenia roku 2021
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy, wydarzenia roku 2021
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści
Sprawozdanie duszpasterskie za rok 2021

           Drodzy Parafianie, Szanowni Goście.

           Zakończył się Rok Pański 2021, rok zmagań pandemicznych z zachorowaniami, przeróżnymi ograniczeniami sanitarnymi, jednocześnie rok, w którym już bardziej nauczyliśmy się żyć w takich okolicznościach. Dotyczy to przecież także funkcjonowania parafii jako wspólnoty osób wierzących, chrześcijan. Niewątpliwie odnotowujemy spadek ilości osób uczestniczących w życiu kościoła, parafii, na co zapewne składa się kilka czynników, to wśród nich jest także obawa o zdrowie. Trudno się jednak zgodzić z tezą, serwowaną przez niektórych współczesnego życia społecznego i politycznego, że najbardziej należałoby ograniczyć ludzi w kościołach. Dla nas wierzących, właśnie szukanie pomocy i siły w życiu sakramentalnym ma ogromne znaczenie. Dlatego nasz kościół na ile tylko można pozostaje otwarty. Prosimy tylko o zachowanie przepisów sanitarnych. Aby nie powodować wątpliwości w kwestii zagrożeń przenoszenia choroby, zrezygnowaliśmy, podobnie jak w roku ubiegłym, z propozycji tradycyjnej formy kolędy. W poszczególnych dniach stycznia spotykaliśmy się z mieszkańcami części parafii na Mszach św. w ich intencjach sprawowanych. W tym miejscy serdeczne podziękowanie kierujemy do wszystkich, z którymi spotkaliśmy się na wspólnej modlitwie a także za ofiary na rzecz naszej parafii. Bóg zapłać.

Porównajmy kilka danych statystycznych minionego roku z poprzednim.

           W minionym roku w naszym kościele udzieliliśmy sakramentu chrztu św. 83 dzieciom (2020 – 88), zmarło i zostało pochowanych 100 Parafian (2020 – 98). Do bierzmowania przystąpiło 60 młodych. Sakramentu małżeństwa udzieliło sobie 25 par (tyle samo co w roku poprzednim). W poprzednim roku dwóch kleryków z naszej parafii przyjęło święcenia diakonatu. Daniel, w diecezji Manchester w Stanach Zjednoczonych, a Dominik, w Zgromadzeniu Salezjanów. Spodziewamy się więc, że w bieżącym roku będziemy przeżywać dwie prymicje w naszym kościele w maju i czerwcu. Jedna Parafianka, Ewelina, przygotowuje się do złożenia ślubów w Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia. W każdy I czwartek miesiąca modlimy się o powołania do służby w Kościele.

           W naszej parafii, jak w latach ubiegłych działają grupy duszpasterskie, w minionym roku z racji ograniczeń, niestety w mniejszym wymiarze spotkań choć obecnie z wielką nadzieją powracania do normalności. Akcja Katolicka (asystentem jest proboszcz), której członkowie dbają o świątynię, a obecnie, przede wszystkim z Zespołem Charytatywnym organizują pomoc i opiekę nad osobami samotnymi oraz chorymi we współpracy z Caritasem oraz przy pomocy Parafian. Przypomnę, że każdy może wesprzeć te działania, bezpośrednio a także poprzez ofiarę do skarbonki przy figurze św. Antoniego. Żywy Różaniec to wspólnota ogarniająca modlitwą naszą parafię oraz intencje modlitwy Kościoła. W każdą I sobotę miesiąca jest odprawiane Nabożeństwo Wynagradzające Sercu NMP. Także Apostolstwo Zbawczego Cierpienia to grupa modlitewna. Na uwagę i wdzięczność zasługuje posługa Szafarzy Najświętszego Sakramentu. Istnieje także wspólnota Domowego Kościoła pod opieką ks. Daniela, Służba Liturgiczna pod opieką ks. Marcina, Zespoły muzyczne: „Potok” i „Schola św. Mikołaja”. Dziękuję, że się reaktywowały na miarę możliwości po ubiegłorocznych ograniczeniach. Młodzież do bierzmowania przygotowuje bezpośrednio ks. Daniel natomiast dzieci do I Komunii św., ks. Proboszcz. Dziękujemy też za obecność i czynne działanie harcerzy Zrzeszenia Harcerskiego „Piąta.pl”. Siostry Miłosierdzia prowadzą działalność wśród ubogich, zgodnie z duchem zgromadzenia, a także świetlicę środowiskową „Kącik” którą prowadzi s. Arleta. Siostra Justyna natomiast zainicjowała zorganizowanie grupy „Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej”, która działa i się powoli rozrasta. Bóg zapłać siostrom także za dbałość o bieliznę kielichową, którą używamy do sprawowania Eucharystii. Mamy w planie powołań w naszej parafii grupę duszpasterską dla mężczyzn, Rycerzy Kolumba. W trosce o poszerzanie naszych horyzontów, w każdą drugą sobotę miesiąca gościmy z wykładem (w tym roku o bł. kard. Wyszyńskim) ks. prof. Bogdana Czyżewskiego z Gniezna.
           W minionym roku zostały powołane na okres pięciu lat Rady Parafialne: Ekonomiczna i Duszpasterska, w marcu przeżywaliśmy wizytację Biskupa Bydgoskiego w naszej parafii, gdzie odbyło się spotkanie ks. Biskupa z Radami Parafialnymi. Wizytacja jednak z powodu ograniczeń miała zasięg pomniejszony do minimum. Zgodnie z Prawem Kanonicznym wizytacja biskupia odbywa się w każdej parafii co pięć lat. Zalecenia powizytacyjne dotyczyły aktywizacji osób świeckich w życiu parafii, uczestniczenie w życiu sakramentalnym Parafian. Aby umożliwić częstszą możliwość adoracji, w każdy I piątek miesiąca będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 15:00 na Koronkę i potrwa do Mszy św. wieczornej.

           W międzyczasie został mianowany nowy biskup dla naszej diecezji, ks. bp Krzysztof Włodarczyk.

           Decyzją ks. Biskupa Bydgoskiego, ks. Marcin został odwołany z funkcji wikariusza w naszej parafii pozostając rezydentem i skierowany do innych obowiązków tzn. opieki nad Siostrami Karmelitankami, pozostając do pomocy w naszym kościele.

           W sprawach materialnych, w związku z pracami na Rynku w Fordonie, udało się wynegocjować możliwość zakupu granitowych płyt chodnikowych od Zarządu Miasta Bydgoszczy, na dobrych warunkach, z rozłożoną płatnością. Pod koniec prac na Rynku, planujemy ułożenie nowego chodnika wokół kościoła. Koszty parafii w tym zadaniu powinny zamknąć się w kwocie ok. 60 tys. zł. Zaplanowaliśmy także, wykorzystując okazję, że prowadzone są prace doprowadzić do kościoła wodę i odprowadzenie kanalizacji, co pozwoli zorganizować toaletę, o co wielokrotnie postulowali Parafianie. Ten pomysł, jak się okazało zdołał wygenerować bardzo duże koszty a także działania formalne. Całość prac, tzn. doprowadzenie zasilania wody, wykop i odprowadzenie ścieków oraz prace archeologiczne (z racji położenia na XVII wiecznym cmentarzu) wyniosą ok. 45 tys. zł. Kwoty te podaję, jako największe inwestycje zaplanowane na najbliższy czas. W ramach rewitalizacji Rynku będzie też całkowicie nowe oświetlenie zewnętrzne kościoła, które mieści się w zadaniu miejskim.

           Pozostają plany dotyczące projektu termomodernizacyjnego domu parafialnego, ogrodzenie cmentarza, remont dachu na plebanii.

           Odnośnie do cmentarza, pozostają na razie opłaty prolongacyjne za groby, jednak nieznacznie musieliśmy podnieść opłaty jednorazowe za wywóz śmieci, za wynajęcie chłodni czy kaplicy.

           Wszelkie prace a także rosnące koszty bieżącego utrzymania (opłaty za gaz, prąd) udaje się nam ogarniać dzięki ofiarności Parafian, dzięki opłatom z dzierżawy gruntów. Składam więc serdeczne podziękowanie za każdą troskę oraz pomoc zarówno materialną jak i w formie wykonanej pracy, serdeczne Bóg zapłać. W każdą drugą niedzielę miesiąca modlimy się za wszystkich darczyńców naszego kościoła.

           Wszystkim życzymy obfitości Bożych łask, opieki Matki Najświętszej, wstawiennictwa naszego Patrona Świętego Mikołaja. Życzymy zdrowia w rodzinach, zmarłym zaś wypraszajmy Boże Miłosierdzie.
Ks. kan. Karol Glesmer
Proboszcz
Wróć do spisu treści