Wizytacja biskupia - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie - wydarzenia 2021 r.

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Wydarzenia roku 2021
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy, wydarzenia roku 2021
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści
Niedziela, 7 marca
Wizytacja Kanoniczna ks. biskupa Jana Tyrawy

Wizytacje kanoniczne odbywają się co pięć lat. W naszej parafii ostatnia wizytacja była w roku 2016.
Najważniejsze punkty obecnej wizytacji:
  • udzielenie Sakramentu Bierzmowania na Mszy św. o godz. 9:30,
  • Msza św. wizytacyjna o godz. 12:30,
  • spotkanie ks. Biskupa z Radą parafialną i z Radą ekonomiczną o godz. 15:00 w domu katechetycznym.

Przed Mszą św. wizytacyjną, ks. Proboszcz dał sprawozdanie za okres swojego 3,5-letniego sprawowania urzędu proboszcza parafii.

Ekscelencjo, Księże Biskupie.

Parafia pw. Świętego Mikołaja w bydgoskim Fordonie jest najstarszą w tej dzielnicy, często nazywana „Matką” fordońskich kościołów i parafii. Początki datuje się na I poł XV wieku. Jednak życie parafialne tutejszych katolików ma historię o wiele odleglejszą, gdyż obecna parafia stanowi naturalną kontynuację średniowiecznej parafii wyszogrodzkiej, której początki datuje się na wiek XII, gdzie już istniała według przekazów kolegiacka kapituła.

Parafia dość mocno przywiązana do tradycji obejmuje Stary Fordon, a także część mieszkańców bloków sprzed około trzydziestu lat, osiedle domków a także nowopowstające bloki mieszkalne, a liczy nieco ponad 9 tysięcy mieszkańców. Jestem proboszczem tej wspólnoty od nieco ponad 3,5 roku, dlatego mogę skupić się na tym, co wydarzyło się w tym czasie.

Oprócz różnych inicjatyw, prowadzone jest normalne duszpasterstwo sakramentalne. Przeżywaliśmy święcenia kapłańskie „syna” parafii. Obecnie jeden kleryk przygotowuje się do kapłaństwa w Seminarium Duchownym w Orchard Lake Jedna parafianka przygotowuje się do złożenia ślubów w Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia.


W parafii działają grupy zaangażowanych osób świeckich. Są to: Akcja Katolicka z zespołem charytatywnym, czynnie wspierająca potrzebujących oraz w wielu działaniach duszpasterskich. Grupy modlitewne: Żywy Różaniec, Apostolstwo Zbawczego Cierpienia, Domowy Kościół. Także Zespoły muzyczne: dzieci: „Schola św. Mikołaja” i dorośli” zespół „Potok”. W minionym roku wiele działań musiało być przez stan epidemiczny niestety ograniczone. Każdego jednak miesiąca prowadzona jest katecheza (wykład) dla dorosłych prowadzony przez ks. prof. Bogdana Czyżewskiego. Tradycją ponad 40-letnią tej parafii jest pielgrzymka piesza do sanktuarium MB Bolesnej w Chełmnie, w której bierze udział sporo osób. Istnieje Poradnictwo Życia Rodzinnego. Na terenie parafii znajduje się Dom Sióstr Miłosierdzia. Siostry poza działalnością polegającą na pomocy ubogim, prowadzą świetlicę dla dzieci: „Kącik”. Przy parafii ma swoją harcówkę Zrzeszenie Harcerskie Piąta.PL, które czynnie angażuje się w życie naszej wspólnoty parafialnej.

W kwestiach materialnych, w minionym czasie został gruntownie uporządkowany teren wokół kościoła oraz wymienione ogrodzenie. W kościele zamontowaliśmy nowe oświetlenie prezbiterium i sklepienia. W zabytkowej kaplicy przeprowadzone zostały prace konserwatorskie polegające na zabezpieczeniu drewnianego stropu. Podjęliśmy też prace nad gruntownym remontem domu parafialnego, gdzie została wymieniona niemal cała instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna i w części grzewcza. Wyremontowaliśmy cztery sale, toalety, hol oraz całe piętro, gdzie znajdują się obecnie mieszkania księży wikariuszy. Prace te musiały być poprzedzone zabezpieczeniem przed wieloletnim zalewaniem pomieszczeń. Dbamy również o parafialny cmentarz przy ul. Piastowej. Na cmentarzu w tym czasie położone zostało ponad 1000 m2 chodników oraz wyremontowana chłodnia. Do tego należy dodać cały szereg prac bieżących. Te kosztowne prace udawało się wykonać dzięki ofiarności parafian, a także świadczeniom z dzierżawy parafialnych gruntów. Parafia nie ma żadnych długów finansowych zarówno wobec instytucji kościelnych oraz cywilnych.

Wróć do spisu treści