Wielki Czwartek - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie - wydarzenia 2023 r.

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Wydarzenia roku 2023
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy, wydarzenia roku 2023
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści
Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa.
Mszę św. Wieczerzy Pańskiej, o godz. 18:30, koncelebrowali ks. Proboszcz, ks. Daniel i ks. Edmund Sikorski.
Z tej okazji przedstawiciele Wspólnot parafialnych złożyli naszym Kapłanom okolicznościowe życzenia.
Wprowadzenie do liturgii

Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne. Te dni to jedno wielkie święto uobecniające największe tajemnice naszego zbawienia. Zebrani wokół Chrystusa będziemy uczestniczyć w wydarzeniu Wieczernika, w Męce na Golgocie i chwalebnym zmartwychwstaniu w noc paschalną.
Dziś wspominamy pamiątkę dnia, w którym “nasz Pan Jezus Chrystus, powierzył swoim uczniom odprawianie sakramentalnej ofiary Ciała i Krwi swojej” i ustanowił sakrament kapłaństwa Nowego Przymierza. Umywając zaś nogi swoim uczniom dał nam przykład prawdziwej miłości wypływającej z Eucharystii. Wymownym symbolem dzisiejszej celebracji jest puste tabernakulum. Jest ono dla nas znakiem, że to właśnie sprawowana we wspólnocie Msza Święta to „źródło i szczyt” naszego życia chrześcijańskiego, z którego wypływają wszystkie inne dobra duchowe przekazywane nam za pośrednictwem Kościoła.
Wejdźmy razem z Jezusem i uczniami do Wieczernika i zajmijmy miejsce za stołem. Utkwijmy nasz wzrok na Jezusie, który „do końca nas umiłował”, i który w swojej ofierze składa Siebie za nas. Zasiada z nami do stołu i mówi: „gorąco pragnę spożyć z wami paschę”.
Za brak szacunku do Eucharystii i wiele razy świętokradzkie przyjmowanie Chrystusa w Komunii świętej przepraszajmy teraz dobrego Boga, licząc na Jego niezgłębione miłosierdzie.

Wprowadzenie do liturgii słowa

Słowo Boże zapisane na kartach Pisma Świętego posiada życiodajną energię, tak jak Eucharystia. Dlatego Chrystus wypowiadając słowa „To jest Ciało moje”, „To jest Krew moja” daje nam rzeczywiście samego siebie jako złożonego na ofiarę za nasze grzechy Baranka Paschalnego.”Pamiątka Jezusa” – inaczej mówiąc: wspomnienie uczty paschalnej – nie jest jedynie powtarzana w przyszłych dziejach świata, ale ona odnawia się i uobecnia także dla nas dzisiaj.Otwórzmy nasze serca, abyśmy mogli w dzisiejszej Liturgii Słowa dostrzec Jezusa, który tak jak kiedyś do uczniów przychodzi i do nas, pochyla się, klęka i umywa moje i twoje stopy.

Po Modlitwie po Komunii świętej (przed przeniesieniem do ciemnicy)

Chrystus pojmany w ogrodzie oliwnym zostaje zamknięty w ciemnicy, gdzie będzie oczekiwać na spotkanie z Sanhedrynem.
Liturgia dzisiejszego dnia zachęca nas, by w ciszy adorować naszego Zbawiciela.
Czuwajmy i módlmy się; niech to będzie znakiem naszej wiary i miłości do Tego, którypierwszy nas umiłował. Bądźmy wdzięczni Panu za sakrament Jego miłości i obecności.
W uroczystej procesji przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Ołtarza Adoracji. Pragniemy uczcić Jezusa naszego Pana osamotnionego przed męką Bądźmy przy Jezusie Chrystusie, który przygotowuje się na śmierć.
Wróć do spisu treści