Koncert 4-11-2023 - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie - wydarzenia 2023 r.

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Wydarzenia roku 2023
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy, wydarzenia roku 2023
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści
4 listopada 2023 r.
To drugie spotkanie z Młodzieżową Orkiestrą Dętą „Kujawia” w naszej parafii. W styczniu odbył się w naszym kościele koncert kolędowy, a tym razem zmieniona została konwencja, okazją jest zbliżająca się 105. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości i Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzić będziemy 11 listopada.
Narodowe Święto Niepodległości to okazja do przypomnienia tych wielkich wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz postaci, wśród których Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Wincenty Witos zasługują na szczególną wdzięczność i pamięć, ponieważ na swoje barki wzięli los narodu, który przez długie 123 lata trwał w okowach niewoli. Pamiętamy o tamtych pokoleniach, które żyjąc w dramatycznych warunkach narzucanych przez zaborców, podejmowały walkę zbrojną i różne inne formy oporu. Najbardziej patriotyczna i ofiarna część narodu, nie zważając na realną możliwość utraty życia szła do kolejnych powstań narodowych szukając szansy na niepodległość, pomimo że zaborcy wywozili na Sybir, zamykali w kazamatach, konfiskowali majątki, a wielu patriotów posłano na stracenie. Walka była często przysłowiowym biciem głową w mur, ale dzięki determinacji i poświęceniu tych, co postawili na niepodległość, w 1918 roku Polska powróciła na mapę ówczesnej Europy.
Wdzięczni jesteśmy, bo dzięki patriotycznym, nieustępliwym postawom tej części narodu, która w żaden sposób nie pogodziła się z pozostawaniem w niewoli pod władzą zaborców, przetrwała także nasza chrześcijańska kultura, polski język i katolicka wiara w naszym narodzie. Z tego okresu pochodzi znany wiersz autorstwa Władysława Bełzy, nazywany Katechizmem młodego Polaka, którego Matki-Polki uczyły swoje dzieci, jak być dobrym Polakiem:

Kto ty jesteś – Polak mały;
jaki znak twój – orzeł Biały;
gdzie ty mieszkasz – między swemi;
w jakim kraju – w polskiej ziemi;
czym twa ziemia – mą Ojczyzną;
czym zdobyta – krwią i blizną.

Właśnie, w tym czasie, w okresie zaborów, naród będący w niewoli, otrzymał, jakby z woli samego Boga – najwybitniejsze postaci polskiej kultury, choćby wymienić poetów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredrę, Cypriana Kamila Norwida, czy powieściopisarzy – Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Bolesława Prusa i inni. Podobnie, wybitne postaci pojawiły się wśród malarzy – Jan Matejko, Aleksander Gierymski, Artur Grottger, Julian Fałat i inni, W polskiej muzyce to epoka Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego czy Ignacego Jana Paderewskiego.

Polskość przetrwała także w pieśniach ludowych i piosenkach, które towarzyszyły powstańcom listopadowym i styczniowym, także legionistom Piłsudskiego i żołnierzom – tułaczom tęskniącym za ojczystą ziemią.

W dzisiejszym koncercie, w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Kujawia”, pod batutą prof. Mirosława Kordowskiego usłyszeliśmy wiele melodii z tamtych czasów oraz nam współczesnych. Orkiestrze towarzyszyli soliści – Weronika Garczewska i Łukasz Dyngosz.

A były to, m.in. – wiązanki pieśni legionowych, pieśni i piosenki z cyklu „Muzycznie po polskiej krainie”. Weronika i Łukasz prezentują, solo lub w duecie, stare polskie pieśni i piosenki. W panoramie utworów były znane, wesołe, czasem liryczne, a czasem melancholijne pieśni i piosenki, choćby takie: Ułani, ułani – malowane dzieci, niejedna panienka za wami poleci; Piechota, ta szara piechota; Rozkwitały pąki białych róż; Pierwsza kadrowa (Raduje się serce, raduje się dusza, gdy Pierwsza Kadrowa na wojenkę rusza). Kilka wspaniałych utworów niezwykle rozgrzało klimat fordońskiej świątyni. Uczestnicy koncertu bardzo żywo oklaskiwali oboje solistów – Weronikę i Łukasza, którzy zaśpiewali znany przebój lat 80. tych Jana Pietrzaka – „Żeby Polska była Polską” oraz My Pierwsza Brygada. Piosenkę „Jak długo was chłopcy nie było” bardzo ekspresyjnie wykonała Weronika Gaczkowska.

Każdy, kolejny występ solistów Weroniki Gaczkowskiej i Łukasza Dyngosza był gorąco oklaskiwany przez bardzo licznie zgromadzoną publiczność w kościele pw. św. Mikołaja, gdzie – dzięki życzliwości proboszcza parafii ks. kan. Karola Glesmera – odbywał się koncert „Patriotyczna jesień”.

Na bis orkiestra powtórzyła swój przebój „Nie tylko dla wojska”, który zaśpiewał duet Weronika Gaczkowska i Łukasz Dyngos.
Dyrygent i twórca Młodzieżowej Orkiestry Dętej prof. Mirosław Kordowski nie pominął faktu, że w dniu koncertu proboszcz obchodził swoje imieniny. Życzenia słowno-muzyczne w wykonaniu muzyków, zakończyły to patriotyczno-religijne spotkanie.
Warto na koniec poświęcić kilka słów samej Orkiestrze. Młodzieżowa Orkiestra Dęta, w której grają amatorzy-pasjonaci koncertuje od 2005 roku. W tym okresie orkiestra zdobywała wiele laurów, wielokrotnie pierwsze i drugie miejsca w krajowych i międzynarodowych konkursach orkiestr dętych, aż 42 razy, m.in. w latach 2021-2023, także Grand Prix. Atutem Młodzieżowej Orkiestry Dętej młodość muzyków, także ambicja, jak najlepszego muzykowania, by radować tych, którzy ich słuchają i podziwiają. (RM)
Wróć do spisu treści