Kalendarium 2020 - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie - wydarzenia 2020 r.

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Wydarzenia roku 2020
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy, wydarzenia roku 2020
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści
Rok 2020 w parafii św. Mikołaja

Każdy kolejny rok jest witany zarówno z nadzieją, jak i też z niepokojem – co może przynieść najbliższa przyszłość. Zapewne nikt się nie spodziewał, że rok 2020 przyniesie dni pełne tragicznych wydarzeń na całym świecie. Zmieniło się wszystko. Całe dotychczasowe życie zostało podporządkowane wydarzeniom, związanym z pandemią, wywołaną przez niezwykle groźnego dla zdrowia i życia wirusa – SARS-CoV-2.

Obowiązkiem Proboszcza, kierującego parafią jest organizacja życia duchowego Parafian. Jego zasługą są wszystkie elementy tego życia, począwszy od zwykłych Mszy św., po organizację i działanie Wspólnot oraz Formacji parafialnych – poszczególne chwile życia parafii, przejawiające się w świętowaniu i uroczystościach.

Niewątpliwym wyzwaniem dla każdego proboszcza jest obecna sytuacja w parafii, mieście, kraju. Mamy tu na myśli oczywiście pandemię. Aby tej sytuacji sprostać i tak zorganizować życie religijne Parafianom, aby mogli bez przeszkód, w miarę normalnie, uczestniczyć w nabożeństwach oraz wywiązywać się ze swoich duchowych zobowiązań – potrzeba być otwartym na wszystkie rozwiązania, które niesie obecna sytuacja i możliwie jak najlepiej je wykorzystać.

Jako Kronikarz Parafii – jestem wyrazicielką nie tylko własnego zdania, ale i wielu osób w parafii św. Mikołaja, że proboszcz tej parafii, ks. kanonik Karol Glesmer, stanął na wysokości zadania i doskonale zorganizował życie religijne Parafianom, by w tej sytuacji zagrożenia i niepewności, czuli oparcie – w miarę normalnie odprawianych nabożeństwach i pełnych otuchy, a nawet optymizmu – słowach swojego Proboszcza.

Mimo trudnej sytuacji, zgodnie z rozporządzeniami władzy państwowej, jak i zwierzchniej władzy Kościoła, pojawiały się na czas, z wyprzedzeniem: aktualne informacje, czy to w Ogłoszeniach w kościele, czy za pośrednictwem strony internetowej, skrupulatnie i fachowo umieszczane przez p. Jerzego Rusiniaka. Dobrze zorganizowane zasady bezpiecznego uczestnictwa w nabożeństwach; uatrakcyjnianych, w miarę możliwości nawet koncertami; ba – wpuszczeniem ekipy filmowej do kościoła! Wszystko to świadczyć może o zrozumieniu człowieka, jego obaw, niepokojów, niepewności i poczucia zagrożenia. Jakże dobrze, jeśli można w miarę bezpiecznie, przyjść i ofiarować Bogu w swojej świątyni to, co boli, niepokoi, ale także raduje duszę chrześcijanina.

Dziękujemy ks. Karolu!

Na potwierdzenie powyższego oświadczenia prezentuję Kalendarium wydarzeń życia religijnego w tym trudnym czasie:

Kalendarium wydarzeń życia duchowego parafii św. Mikołaja
w czasie pandemii Roku Pańskiego 2020

Nowy Rok w naszej parafii rozpoczął się, jak zwykle – Świętem Matki Bożej Rodzicielki. Natomiast 2 lutego, w Święto Matki Boskiej Gromnicznej, kończącej tradycyjny okres śpiewania kolęd, ks. Proboszcz przygotował niespodziankę w postaci koncertu kolęd o godz. 17:00 w naszym kościele, w wykonaniu Bernarda Dornowskiego, współzałożyciela Czerwonych Gitar i Bogusława Olszonowicza z zespołu Duval.

26 lutego – Środa Popielcowa rozpoczęła w Kościele – Wielki Post.
 
Niedługo potem cały nasz kraj oraz inne państwa obiegła wieść o pojawieniu się bardzo groźnego dla zdrowia i życia wirusa chorobowego, nazwanego „koronawirusem”.


Pandemia w Polsce

Do Polski i innych krajów Europy i świata dotarł z Chin groźny wirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19. W związku z tym został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia stan pandemii oraz podjęto maksymalne środki ostrożności i walkę z koronawirusem. Biskupi polscy ogłosili również daleko idącą ostrożność w celu ochrony wiernych, ogłaszając m.in. dyspensę, dotyczącą obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej, ograniczenie ilości wiernych na Mszach św., przyjmowania Komunii św. na rękę oraz inne ograniczenia, związane z pandemią w kraju.
 
Podporządkowując się władzy kościelnej oraz zarządzeniom władz Polski, proboszcz parafii św. Mikołaja ks. kanonik Karol Glesmer – systematycznie przekazywał swoim parafianom aktualne rozporządzenia, dotyczące ochrony zdrowia i życia w tym trudnym okresie, co zostało zaznaczone we wstępie do niniejszego Kalendarium.
 
„W trosce o zdrowie i życie w naszej Parafii i w całym dekanacie” odwołane zostały:
  • Nabożeństwo Gorzkich Żali,
  • Nabożeństwo Drogi Krzyżowej,
  • Rekolekcje szkolne,
  • Rekolekcje Parafialne,
  • Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii.

Aby jednak wierni mogli uczestniczyć w niektórych Nabożeństwach Wielkopostnych, zostały nagrane w naszym kościele św. Mikołaja Kazania Pasyjne, głoszone w niedziele Wielkiego Postu przez naszego wikariusza ks. Daniela Nejmana.
 
Triduum Paschalne – tylko przy minimalnej obecności wiernych; Msze św. w Uroczystość Zmartwychwstania – jak zawsze; transmisja na żywo.
W niecodzienny sposób, ks. Proboszcz umożliwił wiernym adoracje Grobu Pańskiego! Mianowicie – Grób Pańskie został tak przygotowany, by nawet nie wchodząc do kościoła, można było na klęczniku, przed kratą, zabezpieczająca wejście do świątyni, adorować Pana Jezusa.
Do 5 osób został ograniczony udział na nabożeństwach i Mszach. I tak trwało do 20 kwietnia, kiedy nieco złagodzono przepisy i w kościele na nabożeństwach mogło przebywać więcej osób. Na stronie internetowej parafii – systematycznie pojawiały się ogłoszenia ks. Proboszcza, związane z ograniczeniami, spowodowanymi pandemią.
Między innymi:
  1. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną tylko do osób, które zgłosiły chęć przyjęcia kapłana do domu.
  2. Msze św. w każdą niedzielę były transmitowane na żywo.
  3. Dodatkowo, w każda niedzielę, odprawiane też były Msze św. w domu katechetycznym, by umożliwić udział w Eucharystii większej ilości osób.
  4. Pod chórem zostało zamontowane urządzenie bezdotykowe do dezynfekcji rąk dla wiernych przed wejściem do świątyni.
  5. Nabożeństwa fatimskie od maja do października każdego 13 dnia miesiąca. Pierwsze w roku 2020 Nabożeństwo Fatimskie – zostało odprawione w środę 13 maja w kościele o godz. 20:00.

Zachęcamy do modlitwy wiernych w domach, w gronie rodziny, do uczestnictwa we Mszach transmitowanych przez radio, telewizję lub Internet – prosił ks. Karol. Od 14 marca, codziennie o godz. 20:30 któryś z kapłanów odmawiał w kościele, bez udziału wiernych część różańca. Apel do Parafian, żeby, o ile to możliwe, w tym samym czasie modlili się w swoich domach na różańcu w intencji zdrowia naszego narodu i uwolnienie z panującego zagrożenia.


Parafianie wsparli też naszą przychodnię „Nad Wisłą”, która miała trudności w doposażeniu w artykuły ochronne.
Z ogłoszonej przez ks. Proboszcza zbiórki (zebrano 1017 zł do puszki i na konto parafii) zostały zakupione
22 kombinezony ochronne dla personelu medycznego oraz 20 litrów płynu dezynfekcyjnego i przyłbice.

Ks. Proboszcz do Rodziców dzieci pierwszokomunijnych
 
oraz bierzmowanych

Drodzy Rodzice dzieci pierwszokomunijnych

Trwająca sytuacja ograniczeń w możliwości organizowania uroczystości zmusiła nas do przełożenia planowanego terminu I Komunii św. waszych dzieci na 20 września br., o ile będzie to technicznie możliwe. Tego terminu się trzymamy i z rozmów z rodzicami, którzy zgłaszali się w tej sprawie wynika, że został zaakceptowany. Jeśli jednak ktoś z rodziców, lub kilkoro chciałoby, aby uroczystość ich dzieci odbyła się w innym terminie (z różnych względów), to jesteśmy gotowi, aby w małej grupie przeżyć I Komunię św. dzieci. Jeśli są osoby zainteresowane i wezmą na siebie przygotowanie bezpośrednie do spowiedzi i Komunii św. swoich dzieci, uprzejmie proszę o kontakt ze mną w biurze parafialnym lub telefonicznie lub w zakrystii po Mszach św.

Pierwsza Komunia św., trzecioklasistów, po złagodzeniu przepisów, dotyczących ograniczeń osób w kościele, odbyła się 21 czerwca. Uczestniczyło sześcioro dzieci. Kolejny termin częściowej Komunii św. trzecioklasistów – 12 lipca, po uprzednim kontakcie z Rodzicami.

Drodzy kandydaci do bierzmowania
 
Niestety na obecną chwilę nie jestem w stanie przedstawić terminu bierzmowania oraz kontynuacji przygotowań. Nie ukrywam, że chciałbym, aby udzielenie Wam sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej odbyło się jeszcze w tym roku szkolnym. Nie wiem jednak, czy będzie to możliwe. Powiadomię Was, jak otrzymam jakiekolwiek informacje.

 
Z Chrystusowym pozdrowieniem – ks. Proboszcz

Pierwszy okres największego zagrożenia trwał od marca do maja 2020 roku. Zmniejszająca się ilość zachorowań i zgonów pozwoliła na złagodzenie rygorów przez władze państwowe. Pozwoliło to na powrót do nieco normalniejszego życia, chociaż „pandemii” jeszcze nie odwołano. Na jesieni – powstały nowe ogniska zachorowań i ponownie władze państwowe zaostrzyły przepisy.

W miesiącu maju 2020 r. – życie w kraju zaczęło się nieco stabilizować. Od 30 maja w kościele mogło przebywać jednocześnie większa liczba osób. Została odwołana dyspensa od uczestnictwa we Mszy św. udzielona z racji zagrożeń w związku z pandemią; z tego przywileju mogą korzystać nadal osoby starsze i chore z samego prawa.

Powróciło też świętowanie!

W poniedziałek, 18 maja, przypadała 100 rocznica urodzin Karola Wojtyły.

Pamięć naszego Wielkiego Rodaka Parafia uczciła już w niedzielę 17 maja Nabożeństwem Majowym z Janem Pawłem II o godz. 17:30, które poprzedził koncert online. Nagranie koncertu przesłali góralscy muzycy z kapeli  „Góralska Hora”. W poniedziałek 18 maja o godz. 17:00, w godzinie urodzin Karola Wojtyły, przez 100 sekund biły dzwony.

Powróciły też inne, stałe nabożeństwa w harmonogramie tygodnia:
  1. Nabożeństwa Czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa, po Mszy św. wieczornej.
  2. Nabożeństwo o powołania, w sobotę po rannej Mszy św.; oraz Nabożeństwo Wynagradzające.
  3. Sercu Maryi i spotkanie Żywego Różańca.
  4. Powróciły odwiedziny chorych, z racji pierwszego piątku miesiąc.
  5. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy.
  6. Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15:00.

 
Z ważniejszych wydarzeń życia parafialnego

Czerwiec 2020

Procesja Bożego Ciała nie przeszła w roku 2020 ulicami miasta. Obie parafie: św. Mikołaja i św. Jana Apostoła i Ewangelisty zorganizowały procesje Eucharystyczne wokół swoich kościołów. Tak było bezpieczniej, gdyż nie wszystko jeszcze powróciło do normy i zapewne jeszcze długo będziemy odczuwać ograniczenia, związane z „pandemią”. Nie została bowiem odwołana.

W Oktawie Bożego Ciała – Procesje Eucharystyczne odbywały się normalnie wokół kościoła, poprzedzone Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa, każdego dnia po Mszy św. wieczornej.

Ks. Proboszcz prosił często o zachowanie zasad ostrożności i dystansu z obowiązkiem noszenia maseczek. (m.in. wszystkich: panów od baldachimu, osoby do sztandarów oraz dziewczynki do sypania kwiatków itp.).

W niedzielę, 21 czerwca, na Mszy św. o godz. 11:00, grupa 6 dzieci przystąpiła po raz pierwszy do Stołu Pańskiego.

Od 22 czerwca w naszym kościele rozpoczęły się prace montażowe nowego, oświetlenia prezbiterium i sklepienia. Jak pokazała przyszłość – było to związane ze zdjęciami do filmu fabularnego, które miały miejsce na jesieni 2020 roku w naszym kościele). Producenci w ramach rekompensaty za udostępnienie kościoła ufundowali ¾ wartości nowoczesnego oświetlenia.

Lipiec 2020

Wieloletnią tradycją jest, że 1 lipca, z naszej parafii wyruszała przez 40 lat piesza pielgrzymka na Odpust Matki Bożej Bolesnej do Chełmna. W związku z panującymi ograniczeniami z powodu pandemii koronawirusa, byliśmy zmuszeni do rezygnacji organizacji pieszej pielgrzymki.

Władze sanitarne zezwoliły na 5-osobowe grupy pielgrzymkowe. Aby jednak tradycji stało się zadość, z naszej parafii 4 osoby do Chełmna pielgrzymowały pieszo. Także 4 osoby pojechały rowerami. 20 osób pojechało indywidualnie samochodami. Tej nielicznej grupie Pielgrzymów towarzyszyli nasi kapłani, a ks. Proboszcz osobiście uczestniczył we Mszy św. odpustowej w farze chełmińskiej.

Od poniedziałku 20 lipca, w naszym dekanacie, przeszła po parafiach fordońskich tradycyjna Mini-pielgrzymka. Do nas pielgrzymi dotarli w niedzielę, 26 lipca. Zakończenie – 27 lipca – tradycyjnie w parafii św. Mateusza.

25 lipca, z okazji przypadającego wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, po Mszy św. wieczornej, przed kościołem błogosławieństwo pojazdów mechanicznych i kierowców.

26 lipca – wspomnienie św. Anny – drugiej Patronki naszego kościoła. Odpust parafialny Wspominamy św. Annę na pamiątkę Bractwa św. Anny, które istniało i działało w naszej parafii od XVI wieku. Św. Annie, Matce Najświętszej Maryi Panny, poświęcony jest ołtarz boczny w naszym kościele. Na Mszy św. o godz. 18:30 modliliśmy się za rodziny naszej Parafii, którym szczególnie patronuje św. Anna.

Sierpień 2020

W sobotę, 2 sierpnia, ok. godz. 12:30 gościliśmy przy naszym kościele nielicznych pielgrzymów z Chojnic, którzy zdecydowali się, mimo pandemii, podążać na Jasną Górę. Członkowie Akcji Katolickiej wraz z harcerzami przygotowali dla nich tradycyjny poczęstunek.

W niedzielę, 16 sierpnia, przed kościołem zbierane były do puszek datki na pomoc poszkodowanym mieszkańcom Bejrutu. Zebranych zostało 1746,85 zł, które zostały przekazane za pośrednictwem Caritas Polska. Niedziela ta, decyzją Konferencji Episkopatu Polski została ogłoszona Dniem Solidarności z mieszkańcami Bejrutu, doświadczonymi ogromną tragedią po eksplozji materiałów wybuchowych. Mimo naszych, tragicznych doświadczeń – dzielimy się tym, co mamy.

Wrzesień 2020

3 września, Mszą św. uczciliśmy 50-lecie powołania do zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Siostry Wandy, która od 12 lat posługuje wśród chorych i ubogich naszej parafii.

4 września 2020 r., bp Jan Tyrawa, mianował naszego Proboszcza, ks. Karola Glesmera Kanonikiem Gremialnym Bydgoskiej Kapituły Katedralnej. Również 4 września br. ks. Proboszcz został mianowany przez ks. Biskupa Penitencjarzem Bydgoskiej Kapituły Katedralnej. Z tej okazji, 13 września, w czasie nabożeństwa fatimskiego, księża wikariusze, przedstawiciele Wspólnot parafialnych i Parafianie złożyli ks. Proboszczowi gratulacje i życzenia.

W dniach 17 i 18 września odbywały się w naszym kościele zdjęcia do filmu fabularnego, pt. „Wesele 2” realizowanego m.in. w Starym Fordonie i pobliskim Ostromecku. Ekipa filmowa Wojciecha Smarzowskiego powróciła niezapowiedzianie 3 listopada do Starego Fordonu, by dokręcić przed naszym kościołem scenę z uroczystości ślubnej do filmu „Wesele 2”.

20 września, na Mszy św. o godz. 11:00, ostatnia, główna grupa 34 dzieci przystąpiła po raz pierwszy do Stołu Pańskiego. Wszystkie trzy grupy do Przyjęcia I Komunii św. przygotował ks. Marcin Woś.

Październik 2020

Tradycyjne Nabożeństwa Różańcowe – dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

2 października obchodziliśmy 81. Rocznicę rozstrzelania mieszkańców Fordonu przed ścianą naszego kościoła. Z tej okazji o godz. 18:30 ks. Proboszcz odprawił Mszę św. w intencji zamordowanych i poległych w obronie Ojczyzny w czasie II wojny światowej oraz wygłosił okolicznościową homilię. Po Mszy św. przed pamiątkową tablicą złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze i odmówiono modlitwę za poległych. W Uroczystości uczestniczyli m.in. posłowie Ewa Kozanecka i Piotr Król; wnuki zamordowanego burmistrza Fordonu Wacława Wawrzyniaka, przedstawiciele władz miasta Bydgoszczy, naczelnik Zakładu Karnego w Fordonie wraz z pocztem sztandarowym, dyrektorzy szkół z terenu naszej parafii wraz z pocztami sztandarowymi, poczet sztandarowy parafii św. Mikołaja oraz harcerze drużyny „Niezłomni” i licznie zgromadzeni Parafianie.

W niedzielę, 4 października, Stowarzyszenie „Łatwo Pomagać” zorganizowało po Mszach św. zbiórkę do skarbonek przy naszym kościele. Zebrano kwotę 3.397,12 złotych. Środki zostaną w całości przeznaczone na bony dla dzieci z bydgoskiej onkologii, leczonych w szpitalu im. Antoniego Jurasza.

7 października przypadało wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. Z inicjatywy Sióstr Miłosierdzia – Różaniec ulicami Fordonu; modlitwa różańcowa odbyła się w pięciu miejscach: w kościele oraz na krańcach parafii, przy ul. Nad Wisłą, przy ul. Sielskiej (obok szkoły), przy naszym cmentarzu oraz na końcu ulicy Cechowej. Początek modlitw „w drodze” o godz. 19:00. Powrót do kościoła i Apel Jasnogórski.

10 października, o godz. 19:15 rozpoczął się nowy cykl wykładów ks. prof. Bogdana Czyżewskiego poświęcony cudom eucharystycznym, zatwierdzonym przez Kościół. Wykład – zawsze w drugą sobotę miesiąca o godz. 19:15 w naszym kościele. Program wykładów pn.: „Cuda eucharystyczne: by umocnić naszą wiarę” – na stronie internetowej parafii; tam też dłuższa informacja o ks. Czyżewskim.

11 października obchodziliśmy XX Dzień Papieski pod hasłem: „Totus Tuus” – „Cały Twój”.
 
Odnowione zostały symbole religijne niektórych formacji parafialnych z lat powojennych. Dotyczą okresu, gdy proboszczem parafii był śp. ks. prałat Franciszek Aszyk. Odnowiono m.in.: Sztandar Sodalicji Mariańskiej; Sztandar Ministrantów oraz duży Różaniec, wystawiony 11 października z okazji obchodów Dnia Papieskiego. Więcej o tych parafialnych insygniach z przeszłości – w kronice na stronie internetowej parafii.

Pandemia nie odpuszcza!

W związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa w całym kraju, także i w województwie kujawsko-pomorskim wprowadzone zostały od 17 października dodatkowe ograniczenia. W naszym kościele na nabożeństwach może przebywać jedna osoba na 7 m2 powierzchni świątyni. Ks. proboszcz Karol Glesmer apelował na Mszach św. o dostosowanie się do obowiązujących przepisów oraz o dezynfekowanie rąk przy wejściu i zakładanie osłony twarzy i nosa. Po każdej Mszy św. – wspólne śpiewane Suplikacje – o ustanie zagrożenia.

W niedzielę, 18 października, członkowie i wolontariusze Zakonu św. Łazarza, podobnie jak w latach ubiegłych, rozprowadzali po Mszach św. kalendarze – cegiełki. Zebrane środki pozwolą na wsparcie działania Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza (hospicjum perinatalne), które pod swoją opieką ma rodziny spodziewające się narodzin śmiertelnie chorego dziecka.

Od 25 października – przez dwa tygodnie – Kapłani z naszej parafii służyli pomocą w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty, w związku z pandemiczną kwarantanną ks. proboszcza dra Janusza Tomczaka oraz ks. Wikariusza Marcina Świderskiego.

Od poniedziałku 26 października – harcerze z V Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej „Niezłomni” rozpoczęli akcję pomocy naszym seniorom w dokonywaniu niezbędnych sprawunków, by nie narażali oni swojego zdrowia poprzez wizyty w sklepach czy aptekach. Harcerskie ulotki z telefonem kontaktowym – pojawiły się na blokach i w miejscach publicznych.

27 października zmarł gnieźnieński biskup senior Bogdan Wojtuś, który wielokrotnie nawiedzał także naszą świątynię.

Listopad 2020

1 listopada, Uroczystość Wszystkich Świętych, Msze św. o godz. 8:00, 9:30, 11:00, 12:00 i 18:30.

W związku z decyzją władz państwowych zmuszeni zostaliśmy do zamknięcia cmentarza od soboty 31 października do poniedziałku 2 listopada włącznie. Nie odbyły się na naszych cmentarzach tradycyjne procesje. Nie było też zapowiedzianej wcześniej modlitwy za zmarłych na cmentarzu.
Zamknięta brama cmentarza parafialnego

1 listopada, w naszej świątyni o godz. 12:00 odprawiona została Msza św. celebrowana przez ks. Proboszcza i naszych Wikariuszy, po której przez kościół przeszła procesja za zmarłych.

2 listopada, w Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, wieczorna Msza św. poprzedzona została Nieszporami, przypadającymi w liturgii godzin na ten dzień.

Każdego roku, w oktawie Wszystkich Świętych, odbywały się na naszych, fordońskich cmentarzach procesje za zmarłych. Wprowadzone w 1950 roku przez ks. prałata Franciszka Aszyka; kontynuowane przez kolejnych Proboszczów – do czasów obecnych. Niestety, z powodu pandemii, w tym roku  procesje się nie odbyły. Ale za to, w niedzielę, 8 listopada, na zakończenie oktawy Wszystkich Świętych, o godz. 15:00 ks. Proboszcz modlił się na cmentarzu parafialnym za zmarłych tam spoczywających, obchodząc w skromnej asyście cały cmentarz. Na początku – zatrzymano się przy grobach – budowniczego kościoła św. Mikołaja ks. Gawina-Gostomskiego oraz pierwszego, powojennego proboszcza parafii św. Mikołaja ks. Franciszka Aszyka.
12 listopada, o godz. 17:00, w ramach XXXIX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, w naszym kościele odbył się koncert muzyczno-poetycki „Pieśń o Bogu ukrytym” z wierszami św. Jana Pawła II. Wykonawcami byli: Walery Iwanow – skrzypce, oraz aktorka Teresa Wądzińska – prowadzenie i recytacje poezji.

W niedzielę, 6 grudnia 2020 r., miał miejsce Odpust Parafialny. Sumę odpustową ku czci św. Mikołaja o godz. 12:30 odprawił oraz Słowo Boże wygłosił ks. kan. Grzegorz Roman, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Bydgoszczy-Opławcu. Po Mszy św., przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, odmówiono litanię do św. Mikołaja. W uroczystości uczestniczyli: ks. Roman Buliński, księża dekanatu fordońskiego: ks. dziekan Jan Andrzejczak, ks. Mariusz Kuciński, ks. Janusz Tomczak, ks. Krzysztof Kozłowski, ks. Marek Januchowski.

20 grudnia, w Czwartą Niedzielę Adwentu, na Mszę św. o godz. 11:00, harcerze z 5. Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej „Niezłomni”, przynieśli do naszej parafii „Betlejemskie Światło Pokoju”.

24 grudnia – wigilia Bożego Narodzenia. Z powodu obecnej sytuacji ograniczeń ilości osób w kościele spowodowanej pandemią koronawirusa COVID-19, w naszej parafii odprawione zostały trzy Msze św. Pasterskie:
  • o godz. 21:00, którą sprawował ks. Danel Nejman,
  • o godz. 22:30, którą odprawił ks. Marcin Woś,
  • o północy, w intencji Parafian, Pasterkę koncelebrował proboszcz ks. Karol Glesmer z ks. Wojciechem Ciesielskim.

Na zakończenie – słowo ks. Proboszcza

Drodzy Parafianie i Goście
Czas po Bożym Narodzeniu kojarzy się nam, w naszej tradycji z odwiedzinami duszpasterskimi, z tzw. kolędą w domach Parafian, wspólną modlitwą w gronie rodziny, rozmową o działalności parafii, o sprawach rodzin czy osób samotnych. Wobec obecnej sytuacji epidemicznej oraz obowiązujących nas wszystkich środków ostrożności i wzajemnej troski o zdrowie, zmuszeni jesteśmy w tym roku przyjąć zupełnie inną formułę tych duszpasterskich spotkań. Nie rezygnujemy ze wspólnej modlitwy za wszystkich Parafian. Dlatego zapraszamy Was do udziału w Mszach św. „kolędowych”, które będą sprawowane każdego dnia od 28 grudnia do 31 stycznia 2021 roku w intencji konkretnej grupy mieszkańców. Oczywiście obowiązują nas limity osób, które mogą być jednocześnie w świątyni, dlatego zapraszamy choć przedstawicieli rodzin na tę wspólną modlitwę z prośbą o Boże błogosławieństwo.

Msze św. „kolędowe” w naszym kościele będą odprawiane o godz. 18:30 z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, dystansu i dezynfekcji.

Na przeżywanie tajemnicy Bożego Narodzenia życzymy Wam, aby obecność Bożego Dzieciątka rozpraszała mroki ciemności i stawała się źródłem miłości, wzajemnego szacunku, bliskości i szczęścia. Oby trudny czas, naznaczony w wielu rodzinach cierpieniem, chorobą, obawą o siebie i bliskich, a nawet stratą bliskich osób, był pomimo wszystko czasem zjednoczenia z Bogiem, który jest Miłością. Niech przychodzący do nas Chrystus, Zbawiciel umacnia nadzieję na lepsze jutro.
Ks. Proboszcz Karol z księżmi wikariuszami: ks. Marcinem i ks. Danielem.

Słowa ks. Karola kończą ten bogaty w wydarzenia rok 2020. Będzie bardzo pamiętny dla tych wszystkich, którzy go przeżyli.
Aleksandra Biernacik
Wróć do spisu treści